Investor Relations Captor Therapeutics ®

Rekomendowanie projektu Captor Therapeutics do dofinansowania przez Agencję Badań Medycznych

ikonka kalendarza Data publikacji: ikonka kalendarza Czas publikacji:

Raport bieżący: 28/2023

Data sporządzenia: 14 czerwca 2023 r.

Temat: Rekomendowanie projektu Captor Therapeutics do dofinansowania przez Agencję Badań Medycznych

Podstawa prawna: Art. 17(1) MAR – informacja poufna

Zarząd Captor Therapeutics S.A. z siedzibą we Wrocławiu („Spółka”) informuje o uzyskaniu rekomendacji do dofinansowania projektu Spółki pt. „Opracowanie i kliniczny rozwój pierwszego w klasie małocząsteczkowego kandydata na lek w terapii raka jelita grubego, opartego o stymulację komórek układu immunologicznego do zwiększonej aktywności anty-nowotworowej poprzez indukowaną degradację białka”  („Projekt”) ramach konkursu na rozwój medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie produktów leczniczych opartych na kwasach nukleinowych i związkach drobnocząsteczkowych Agencji Badań Medycznych („ABM”).

Celem Projektu jest opracowanie doustnego kandydata na lek typu klej molekularny w terapii raka jelita grubego, a w dalszej perspektywie, potencjalnie także innych typów nowotworów. Proponowany małocząsteczkowy lek będzie indukować degradację białka negatywnie regulującego aktywność komórek T układu immunologicznego, pobudzając te komórki do aktywacji i infiltracji guzów nowotworowych, skutkując tym samym pożądaną odpowiedzią terapeutyczną.

Rak jelita grubego („RJG”) (ang. Colorectal Cancer, CRC) jest według danych GLOBOCAN (ang. Global Cancer Statistics) trzecim najczęściej diagnozowanym typem nowotworu (w 2020 roku 1,9 mln nowych przypadków – 10% diagnoz o podłożu nowotworowym). Znajduje się także na drugim miejscu pod względem spowodowanej nowotworami śmiertelności. RJG to rosnący wciąż globalny problem, a pomimo postępów w jego leczeniu nadal istnieje potrzeba na nowe leki i nowatorskie metody terapeutyczne.

Spółka opracuje kandydata na lek, który przejdzie przez fazę odkrycia, optymalizacji, rozwoju przedklinicznego aż do fazy badań u pacjentów. Planowany okres realizacji całego Projektu wynosi 69 miesięcy. Spółka planuje rozpocząć prace nad Projektem niezwłocznie po podpisaniu umowy o dofinansowanie dotyczącej Projektu.

Całkowity koszt projektu wynosi 74 285 992,10 PLN natomiast rekomendowane dofinansowanie wynosi 52 206 266,76 PLN.

Spółka będzie informować o dalszych kwestiach związanych z Projektem oraz jego dofinansowaniem zgodnie z wymogami prawa.