Investor Relations Captor Therapeutics ®

Informacja o statusie projektów Spółki i złożeniu wniosków o fazowanie

ikonka kalendarza Data publikacji: ikonka kalendarza Czas publikacji:

Raport bieżący nr 55/2023

Data sporządzenia: 13 listopada 2023 r.

Temat: Informacja o statusie projektów Spółki i złożeniu wniosków o fazowanie

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Zarząd spółki Captor Therapeutics S.A. z siedzibą we Wrocławiu ("Spółka") informuje, że po przeglądzie możliwości dalszej realizacji projektów Spółki oraz uwzględniając wytyczne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ("NCBiR"), Spółka postanowiła wystąpić 13 listopada 2023 r. z wnioskami o tzw. fazowanie niektórych projektów oraz o płatność końcową dotyczącą projektu CT-05 (“Zastosowanie technologii celowanej degradacji białek w terapii łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów”).

Wnioski o tzw. fazowanie projektów (czyli podział projektu na fazy i możliwość finansowania niezakończonej fazy w kolejnym cyklu finansowania UE) dotyczą projektów CT-01 („Odkrycie i opracowanie kandydata na lek w leczeniu raka wątrobowokomórkowego w celu eliminacji nowotworowych komórek macierzystych poprzez indukowaną degradację onkogennego czynnika transkrypcyjnego”) oraz CT-03 („Indukcja apoptozy przy użyciu niskocząsteczkowych związków chemicznych jako interwencja terapeutyczna w schorzeniach nowotworowych”), które zgodnie z obecnymi umowami o dofinansowanie powinny zakończyć się do końca 2023 r. Wnioski zostały złożone w ramach Ścieżki SMART – Projekty fazowane, która umożliwia uzyskanie dofinansowania na realizację fazy II projektów, wybranych do dofinansowania w oparciu o przepisy dla perspektywy 20142020 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR).

Spółka złożyła wnioski w oparciu o następujące kluczowe parametry:

  1. CT – 01 – przedłużenie projektu do 31.03.2026 roku, kwota dofinansowania do wykorzystania od 1 stycznia 2024 r. (tj. w przedłużonym okresie trwania projektu)- 6 766 157,95 PLN; oraz
  2. CT – 03 – przedłużenie projektu do 31.07.2026 roku, kwota dofinansowania do wykorzystania od 1 stycznia 2024 r. (tj. w przedłużonym okresie trwania projektu)- 4 976 940,75 PLN.

Niezależnie od powyżej przewidzianych maksymalnych terminów końcowych na zakończenie projektów, Spółka podtrzymuje aktualność harmonogramu projektów przedstawionego w strategii Spółki (Strategia Spółki Kolejne kroki 2023-2025 opublikowana raportem bieżącym nr 7/2023 z dnia 6 marca 2023 r.).

Decyzja Spółki w przedmiocie złożenia wniosku o płatność końcową dotyczącą projektu CT-05 wynika w głównej mierze z opóźnień w realizacji tego projektu, które powodują, że w ocenie Spółki, na obecny moment, Spółka nie jest w stanie osiągnąć dalszych kamieni milowych w terminie przewidzianym w umowie o dofinansowanie tj. do końca 2023 r. Powyższe opóźnienia wynikają przede wszystkim z okoliczności obiektywnych, niezależnych od Spółki, takich jak długotrwałe syntezy chemiczne oraz złożone modele choroby in vivo. Jednocześnie Spółka ocenia, że złożenie wniosku o fazowanie w zakresie projektu CT-05 nie jest zasadne ponieważ ukończenie fazy pierwszej badań klinicznych dla tego projektu w oczekiwanym horyzoncie czasowym jest mało prawdopodobne. Spółka, według swojej najlepszej wiedzy, ocenia, że nie będzie zobowiązana do zwrotu żadnych otrzymanych i wykorzystanych dotychczas środków. Niezależnie od powyższego, w ocenie Spółki, projekt CT-05, jak i wskazania terapeutyczne, tj. łuszczyca i reumatoidalne zapalenie stawów, stanowią bardzo atrakcyjny obszar do interwencji farmakologicznej i przede wszystkim istnieje w tym zakresie wysoce niezaspokojona potrzeba rynkowa. W konsekwencji Spółka, mimo złożenia wniosku do NCBiR, zamierza kontynuować prace badawczo-rozwojowe w zakresie CT-05 przy użyciu własnych zasobów, przy czym Spółka ocenia, że nakłady na dalszą realizację projektu nie będą znaczące. Jednocześnie zgodnie ze strategią Spółki (Strategia Spółki Kolejne kroki 2023-2025 opublikowana raportem bieżącym nr 7/2023 z dnia 6 marca 2023 r.), Spółka przewiduje, że spodziewane wyniki proof-of-concept w modelu ostrego zapalenia będą dostępne do końca 2023 r i mogą one doprowadzić do rozmów z dużymi firmami farmaceutycznymi w zakresie komercjalizacji projektu.

Spółka będzie informować o dalszych postępach w zakresie projektów Spółki zgodnie z wymogami prawnymi.